Víno a slovník

Amarone – tradiční italské suché víno vyráběné z bobulí vysoušených na vzduchu.

Amontillado – označení pro suché sherry typu fino, u kterého již odumřel kvasinkový povlak (flor) a zrálo dlouhou dobu v sudech.

Barrique – menší dubový sud o objemu 225 litrů, používaný pro kvašení a zrání vín, především červených.

Batonáž – Promíchávání  kvasnic ve víně, díky čemuž se rovnoměrně promísí v celém objemu. Mělo  by se provádět zpočátku alespoň 2x týdně, na závěr již postačuje 1x za  14 dní. Promíchávání kvasnic brání oxidaci a autolýzou kvasnic se  získávají krémovější vína.

Brut – označení pro suchá šumivá vína, kde obsah zbytkového cukru v jednom litru nepřesahuje 15 gramů.

Buket – soubor vůní ve víně, o buketu hovoříme zejména jedná-li se o komplexní spektrum vůní. Bodega – španělský výraz pro vinný sklep.

Botritys Cinerea –  ušlechtilá plíseň napadající hrozny. Způsobuje jejich vysoušení a  vytváří typickou chuť a vůni. Dává vzniknout například sladkým  tokajským vínům.

Cuvée – směs vín

Degoržování– proces pří výrobě šampaňského, při němž se po druhotném kvašení „odstřelují“ kaly a usazeniny.

Degustace – ochutnávka vín.

Dekantace – přelití vína do dekantační nádoby (karafy). Provádí se buďto za účelem provzdušnění, nebo z důvodu oddělení usazenin od vína.

Dolihování  metoda při které se do moštu přidá alkohol a zvýší se tak jeho obsah ve  víně. Zároveň se tím zastaví proces kvašení. Používá se především u  výroby portského či sherry.

Dosáž – dosage. Doplnění malého množství dosážního likéru do lahve se  šampaňským poté, co byly odstřeleny kaly. Tento likér běžně obsahuje  cukr určující výslednou sladkost šampaňského.

Doux – francouzské označení sladkých vín

Dry – anglické označení pro suché. V případě šumivých vín se jedná o vína s obsahem zbytkového cukru mezi 17-35 gramy na litr.

Enologie – věda o víně.

Extra Brut – šumivé víno s minimem zbytkového cukru.

Extra Dry – šumivé víno s obsahem zbytkového cukru mezi 12-20 gramů na litr.

Extrakt –  souhrn látek ve víně, které zároveň určují jeho vlastnosti – kyseliny,  cukr, minerální látky, glycerol, fenoly, třísloviny, barviva,  bílkoviny.

Fino – suché, světlé sherry zrající pod florem (kvasinkový povlak).

Frizzante – italský výraz pro perlivé víno. Při plnění do lahví nedosahuje tlaku tří atmosfér.

Chaptalizace – neboli doslazování je proces přidávání cukru do moštu za účelem zvýšení obsahu alkoholu.

Charmantova metoda –  metoda druhotného kvašení při výrobě šumivých vín. Na rozdíl od  klasické metody „champenoise“ probíhá pouze v nerezových tancích a ne v  lahvích.

Chateau – francouzské označení pro větší vinici.

Jablečno-mléčné kvašení –  malolaktické kvašení. Proces při němž se snižuje obsah tvrdší kyseliny  jablečné a její přeměna na hladší kyselinu mléčnou za pomocí bakterií  kyseliny mléčné.

Jeroboam – láhev o obsahu 4,5 litru.

Karbonická macerace –  metoda používaná při výrobě lehčích ovocitých vín typu Beaujolais.  Hrozny v celku se nechávají kvasit v uzavřených nerezových nádržích,  přičemž horní vrstva svou vahou působí na spodní hrozny, které  přirozeně kvasí a uvolňují oxid uhličitý.

Klaret – bílé víno vyrobené z modrých hroznů.

Kvašení – proces při němž se díky kvasinkách přeměňuje cukr na alkohol a oxid uhličitý. V hroznového moštu se tak stává víno.

Kyseliny – látky obsažené ve víně, dodávající mu živost. Musí být v harmonii s dalšími látkami.

Ledové víno – neboli Eiswein, Icewine,  velmi sladké víno vyráběné z moštu získaného lisováním zmrzlých hroznů.  Zmrzlá voda z hroznů se ve formě krystalků při lisování zachytává, díky  čemuž vytéká mošt s vysokým obsahem cukru. Sběr hroznů probíhá při  minimální teplotě -7°C.

Macerace – Louhování slupek hroznů v moštu, čímž červená vína získávají dostatek barviva a tříslovin.

Magnum – láhev o obsahu 1,5 litru.

Matoliny – pevné zbytky z hroznů, zůstávající po lisování (u bílých vín), či po kvašení (u červených).

Mošt – ještě nezkvašená šťáva získaná z hroznů.

Mutage – francouzský výraz pro zastavení kvašení (přidáním oxidu siřičitého nebo alkoholu).

Negociant – pokud  vinařství vyrábí víno i z hroznů pocházejících z jiných vinic než jeho  vlastních, musí se označovat jako negociant, neboli velkoobchodník.

Oloroso – dlouho zrající silné a aromatické sherry. Díky vyššímu dolihování se dále vyvíjí bez floru.

    Oxidace – proces při němž se víno dostává do kontaktu se vzduchem. Vzniklým  chemickým procesem víno ztrácí svěžest a mění se jeho barva.

Quinta – portugalský výraz pro vinařství. Obdoba francouzského chateau.

Révokaz –  neboli Phylloxera. Mšička napadající kořeny révy vinné a způsobující  její uhnívání. Do Evropy se dostal z Ameriky a způsobil na přelomu 19.  a 20. století obrovské škody na evropských vinicích. Obranou se stalo  roubování révy na odolné americké podnože.

Slámové víno – víno vyráběné z hroznů vysušovaných na slámové podestýlce. Postupným  vysycháním ztrácejí obsah vody a vylisovaný mošt tak má vysoký obsah  cukru.

Solera – Španělsko. Systém scelování vín, používaný zejména při výrobě Sherry.  Je založen na systému několika řad sudů s vínem o různém stáří. Při  stáčení jsou sudy poměrově doplňovány pyramidovým způsobem.

Spumante – italský výraz pro šumivé víno, který se smí použít pouze tehdy, pokud tlak v lahvi dosáhl tlaku minimálně tří atmosfér.

Třísloviny – svíravá složka ve víně zmírňující se s věkem vína. Důležitá pro stárnutí červených vín.

Terroir – francouzský výraz, který je však celosvětově uznávaným pojmem pro  ucelený soubor faktorů ovlivňujících kvalitu vína (půda, podnebí,  přístup k výrobě apod.)

Tenuta – italský výraz pro vinařskou usedlost.

Vinifikace – celý výrobní proces, při němž vzniká z hroznů víno.

Vinné kaly – sedimenty usazené ve víně po kvašení, tvořené zejména kvasinkami a  semínky z hroznů. Delší ponechaní vína na těchto kalech má významnou  roli při jeho výrobě. Tato metoda se ve Francii nazývá sur lie.

Základní víno – tiché víno, sloužící jako základ při výrobě šumivých vín.

Zbytkový cukr – cukr, který se během kvašení nepřeměnil na alkohol. Určuje tak přirozenou sladkost vína.

Zelená sklizeň – metoda odtrhávání ještě nezralých hroznů z keřů. Snížením počtu hroznů se u těch zbylých zlepší celkový charakter.

.

Blondýna od vína


Obchodní podmínky


GDPR


Zásady cookies

Kontakt

Telefon: +420 601 601 454

Email: blondynaodvina@gmail.com


Domů

Sociální sítě


Instagram


Facebook